Statut

Fundacja Świat jest nasz

Rozdział I

Postanowienia ogólne

§ 1
1.         Fundacja pod nazwą Fundacja Świat jest nasz ustanowiona przez Fundatorki aktem notarialnym dnia 20.01.2009 r. w Kancelarii Notarialnej w Poznaniu, Repertorium A: 227/2009, działa na podstawie przepisów ustawy z dnia 6 kwietnia 1984 r. o fundacjach (Dz. U. Nr 46, poz.203 z 1991 r. ze zmianami) oraz postanowień niniejszego statutu.
2.         Fundacja jest apolityczna i nie jest związana z żadnym wyznaniem.

§ 2
Fundacja posiada osobowość prawną.

§ 3
Siedzibą Fundacji jest miasto Poznań.

§ 4
1.         Terenem działalności Fundacji jest obszar Rzeczypospolitej Polskiej, przy czym w zakresie niezbędnym dla właściwego realizowania celów społecznych Fundacja może prowadzić działalność także poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej, zgodnie z obowiązującymi w tej mierze przepisami prawa.
2.         Fundacja może dla celów współpracy z zagranicą posługiwać się tłumaczeniem nazwy w wybranych językach obcych.

§ 5
Fundacja może ustanawiać odznaki, medale honorowe i przyznawać je, wraz z innymi nagrodami i wyróżnieniami osobom fizycznym i prawnym, zasłużonym dla celów obranych przez Fundację lub dla samej Fundacji.

§ 6
Fundacja używa pieczątek z danymi identyfikacyjnymi Fundacji.

§ 7
Czas trwania Fundacji nie jest oznaczony.

Rozdział II

Cele i zasady działania Fundacji

§ 8
Celami fundacji są:
1.         Wspieranie inicjatyw na rzecz pomocy rodzinom w trudnej sytuacji życiowej, wzmocnienie więzi rodzinnych i zapobieganie patologiom.
2.         Zapobieganie uzależnieniom i przeciwdziałanie przemocy.
3.         Pomoc dzieciom i młodzieży pozbawionej opieki.
4.         Niesienie pomocy szczególnie uzdolnionym dzieciom i młodzieży, którym materialna sytuacja rodzinna uniemożliwia rozwijanie zdolności oraz wspieranie działań w zakresie szerzenia oświaty i kultury wśród środowisk mających do niej utrudniony dostęp.
5.         Przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu, wyrównywanie szans rozwojowych osób starszych, samotnych, niepełnosprawnych oraz dzieci i młodzieży ze środowisk patologicznych i wspieranie ich reintegracji.
6.         Aktywizacja społeczna i zawodowa osób zagrożonych wykluczeniem społecznym.
7.         Propagowanie idei aktywnej starości.
8.         Integracja środowiska seniorów i społeczności lokalnych.
9.         Gromadzenie i dokumentacja wspomnień.
10.       Wszechstronna działalność na rzecz rehabilitacji medycznej, zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych.
11.       Działalność w zakresie ochrony i promocji zdrowia oraz upowszechniania kultury fizycznej i sportu.
12.       Podejmowanie oraz inicjowanie działań mających na celu zmianę świadomości jednostki i społeczeństwa oparte na zasadach zrozumienia i poznania innych kultur, tradycji, światopoglądów, otwarcia na nowe idee i koncepcje rozwoju jednostki i społeczeństw, wrażliwości wobec spraw innych ludzi, tolerancji wobec innych wyznań i narodowości.
13.       Inicjowanie przedsięwzięć służących pojednaniu i porozumieniu między narodami, w tym zwłaszcza między Polakami, Niemcami i Rosjanami.       
14.       Pielęgnowanie tradycji i kultury regionalnej.
15.       Inicjowanie, popieranie i promowanie sprawdzonych oraz nowatorskich form wypoczynku, rekreacji i turystyki.
16.       Podejmowanie oraz inicjowanie działań mających na celu kształtowanie świadomości ekologicznej.

§ 9
Fundacja realizuje swoje cele w szczególności poprzez:
1.         Współpracę z instytucjami i organizacjami pozarządowymi działającymi w zakresie objętym celami Fundacji.
2.         Organizowanie i udział w finansowaniu akcji integracyjnych, mających na celu wspieranie osób niepełnosprawnych oraz dzieci i młodzieży ze środowisk dysfunkcyjnych, w zdobywaniu wykształcenia i osiągnięciu samodzielności.
3.         Promocję młodych talentów wśród dzieci i młodzieży z rodzin dysfunkcyjnych oraz indywidualną pomoc w rozwoju zainteresowań u dzieci i młodzieży szczególnie uzdolnionej.
4.         Pomoc finansową i rzeczową, zakup podręczników, pomocy naukowych dla dzieci i młodzieży o trudnej sytuacji materialnej.
5.         Zakup sprzętu oraz finansowanie specjalistycznych zajęć sportowych dla dzieci i młodzieży z rodzin, które nie posiadają środków finansowych.
6.         Promocję twórczości amatorskiej ze szczególnym uwzględnieniem środowiska osób starszych, samotnych i niepełnosprawnych.
7.         Organizowanie i finansowanie zakupu specjalistycznego sprzętu sportowego, rehabilitacyjnego, zajęć sportowych, wypoczynku rehabilitacyjno – leczniczego dla inwalidów i ludzi z problemami ruchowymi oraz dowóz na zajęcia.
8.         Propagowanie wykorzystania e-technologii w życiu codziennym – rozwój społeczeństwa informacyjnego.
9.         Pomoc w doskonaleniu technik jazdy pojazdami mechanicznymi przez osoby starsze i niepełnosprawne.
10.       Organizowanie akcji i szkoleń w zakresie bezpieczeństwa i ratownictwa medycznego.
11.       Likwidację barier i uprzedzeń wobec ludzi starszych i niepełnosprawnych. Tworzenie warunków dla współuczestnictwa podopiecznych Fundacji w życiu społecznym miasta poprzez aktywność kulturalną, towarzyską i rekreacyjną.
12.       Wzmacnianie poczucia przydatności społecznej oraz wykorzystywanie doświadczenia życiowego i umiejętności osób starszych.
13.       Tworzenie warunków do integracji międzypokoleniowej społeczności lokalnych.
14.       Wszechstronną działalność edukacyjną, sportową, rekreacyjną i zdrowotną w celu utrzymania kondycji zdrowotnej i umysłowej osób starszych.
15.       Organizację wyjazdów całorocznych o charakterze krajoznawczo – poznawczym, specjalistycznym, wypoczynkowym, zdrowotnym, wychowawczym, edukacyjnym, kulturalnym, religijnym, etnicznym, sportowym i rekreacyjnym dla podopiecznych Fundacji.
16.       Organizację i finansowanie zajęć plastycznych, rękodzieła, muzycznych, tanecznych i kulinarnych oraz wykładów i warsztatów dla podopiecznych Fundacji.
17.       Organizację koncertów, imprez kulturalnych, akcji społecznych, występów teatralnych, plenerów, festynów, loterii oraz wystaw indywidualnych lub grupowych.
18.       Organizowanie świetlic socjoterapeutycznych dla dzieci, młodzieży oraz seniorów.
19.       Promocję i organizację wolontariatu.
20.       Organizację wystaw, konkursów, kursów, seminariów, konferencji, zjazdów i obozów w celach naukowych, informacyjnych, edukacyjnych i promocyjnych.
21.       Organizowanie programów wspierających i szkoleniowych, staży, praktyk i innych form międzynarodowej współpracy, z uwzględnieniem w tych programach młodzieży szkolnej, akademickiej z Polski, Niemiec i Rosji oraz świadków historii.
22.       Inicjowanie, organizowanie i wspieranie krajowych oraz międzynarodowych przedsięwzięć na rzecz pojednania i współpracy między narodami dotkniętymi skutkami II wojny światowej, w szczególności między Polakami, Niemcami i Rosjanami, przy wykorzystaniu mechanizmów i idei procesu integracji europejskiej oraz przybliżania wiedzy o kulturze i historii narodów.
23.       Prowadzenie działalności wychowawczej i edukacyjnej promującej idee demokracji, patriotyzmu, poszanowania praw człowieka, pamięci o tragediach i zagrożeniach wynikających z wojny, na przykładzie historii Polski, II wojny światowej, zbrodni nazistowskich i aktualnych konfliktów międzynarodowych.
24.       Wspieranie inicjatyw obywatelskich, instytucji publicznych i społecznych, jak również organizacji pozarządowych, służących zachowaniu dziedzictwa narodowego i promocji kultury polskiej w kraju i zagranicą.
25.       Ochronę środowiska naturalnego poprzez zabezpieczenie terenów cennych przyrodniczo, krajobrazowo i kulturowo oraz kształtowanie postaw społeczeństwa w zakresie dbałości o środowisko, ze szczególnym uwzględnieniem działalności promocyjnej, szkoleniowej oraz działań rekultywacyjnych.
26.       Członkostwo w organizacjach zrzeszających fundacje polskie i zagraniczne, o celach statutowych zbieżnych lub tożsamych z celami Fundacji.
27.       Współdziałanie z innymi instytucjami, organizacjami i osobami dla osiągnięcia celów statutowych. Współdziałanie to może mieć charakter wsparcia organizacyjnego, częściowego lub całkowitego finansowania przedsięwzięć albo pomocy w uzyskaniu niezbędnych funduszy z innych źródeł.

§ 10
Fundacja nie prowadzi działalności gospodarczej.

Rozdział III

Majątek i dochody Fundacji

§ 11
1.         Majątek Fundacji stanowi fundusz założycielski w kwocie pieniężnej 1 000 zł. (jeden tysiąc złotych zł.) wymieniony w akie notarialnym jej ustanowienia
2.         Inne składniki majątkowe w postaci pieniędzy, papierów wartościowych, ruchomości, nieruchomości oraz innych praw majątkowych nabytych w czasie działalności Fundacji.

§ 12
Fundacja odpowiada za swoje zobowiązania całym swoim majątkiem.

§ 13
Dochody Fundacji pochodzić mogą w szczególności z:
1.         darowizn, spadków, zapisów,
2.         dotacji, subwencji, grantów,
3.         dochodów ze zbiórek i imprez publicznych,
4.         dochodów z majątku nieruchomego i ruchomego,
5.         środków finansowych przeznaczonych na realizację programów,
6.         lokat i odsetek bankowych.

§ 14

Dochody pochodzące z darowizn, spadków, zapisów, subwencji i dotacji mogą być użyte na realizację wszystkich celów Fundacji tylko z poszanowaniem woli spadkobierców lub donatorów.

§ 15

W przypadku powołania fundacji do dziedziczenia Zarząd składa oświadczenie o przyjęciu spadku z dobrodziejstwem inwentarza, i to tylko wówczas gdy w chwili składania tego oświadczenia jest oczywiste, że stan czynny spadku znacznie przewyższa długi spadkowe.

§ 16

Fundacja ma prawo gromadzenia swoich funduszy w walucie polskiej oraz w walutach obcych na rachunkach bankowych i korzystania z nich zgodnie z prawem, jeżeli darowizna lub spadek na rzecz Fundacji nastąpiły w takiej walucie.

§ 17

Fundacji zabrania się:
1.         Udzielania pożyczek lub zabezpieczenia zobowiązań majątkiem Fundacji w stosunku do członków organów lub pracowników oraz ich osób bliskich.
2.         Wykorzystywania lub przekazywania majątku organizacji na rzecz członków organów lub pracowników oraz ich osób bliskich, na zasadach innych niż w stosunku do osób trzecich, w szczególności jeżeli przekazanie to następuje bezpłatnie lub na preferowanych warunkach.
3.         Zakupu na szczególnych zasadach towarów lub usług od podmiotów, w których uczestniczą członkowie jej organów lub pracownicy oraz ich osoby bliskie.

§ 18

Osoby fizyczne i prawne, które dokonują na rzecz Fundacji darowizny, jednorazowej lub łącznej w okresie dwunastu miesięcy, w wysokości równej co najmniej 2 000 złotych lub, w walucie obcej, po przeliczeniu jej po kursie dnia na złotówki, w wysokości równej co najmniej 2 000 złotych, uzyskują, o ile wyrażą stosowne życzenie, tytuł Sponsora Fundacji.

§ 19

Tytuł Sponsora Fundacji ma charakter osobisty.

Rozdział IV

Organy Fundacji

§ 20
1.         Organami Fundacji są:
a.         Rada Fundacji,
b.         Zarząd Fundacji.

2.         Członkowie Rady Fundacji nie pobierają wynagrodzenia z tytułu udziału w pracach tego organu, z wyjątkiem zwrotu udokumentowanych wydatków związanych z uczestnictwem w pracach tych organów, w tym kosztów podróży.

Rada Fundacji

§ 21
1.         Rada Fundacji jest organem stanowiącym, kontrolnym i opiniującym Fundacji.
2.         Rada Fundacji składa się z trzech do sześciu członków i jest wybierana na czas nieoznaczony.
3.         Członków pierwszego składu Rady powołują Fundatorzy. Następnych członków Rady na miejsce osób, które przestały pełnić tę funkcję lub dla rozszerzenia składu Rady, powołuje swą decyzją Rada.
4.         W szczególnie uzasadnionych przypadkach odwołanie członka Rady, i przez to pozbawienie go członkostwa w Radzie, może nastąpić w wyniku uchwały podjętej jednogłośnie przez pozostałych członków Rady Fundacji.
5.         Członkostwo w Radzie Fundacji ustaje w przypadku pisemnej rezygnacji z członkostwa lub śmierci członka Rady.
6.         Nie można łączyć członkostwa w Radzie Fundacji z pełnieniem funkcji w Zarządzie Fundacji lub ze stosunkiem pracy z Fundacją.
7.         Członkowie Rady nie mogą pozostawać z członkami Zarządu w stosunku pokrewieństwa.
8.         W razie powołania członka Rady Fundacji, za jego zgodą, do Zarządu Fundacji lub nawiązania przez członka Rady Fundacji stosunku pracy z Fundacją – członkostwo takiej osoby w Radzie Fundacji ulega zawieszeniu, odpowiednio na czas pełnienia funkcji lub trwania stosunku pracy.
9.         Rada wybiera zwykłą większością głosów ze swego grona Przewodniczącego Rady. W razie równej liczby głosów decydują głosy Fundatorów. Przewodniczący Rady kieruje pracami Rady, reprezentuje ją na zewnątrz, przygotowuje oraz zwołuje posiedzenia Rady i przewodniczy zebraniom Rady.

§ 22
1.         Rada Fundacji zbiera się co najmniej dwa razy w roku.
2.         Radę Fundacji zwołuje Przewodniczący Rady z własnej inicjatywy albo na wniosek Zarządu lub Fundatora, zgłoszony na piśmie.  Zawiadomienie członków Rady jest wysyłane najpóźniej na 7 dni przed posiedzeniem drogą elektroniczną.
3.         Rada Fundacji podejmuje decyzje w formie uchwał – zwykłą większością głosów; w razie równej liczby głosów decyduje głos Przewodniczącego.
4.         Każdy z członków zwyczajnych Rady dysponuje jednym głosem.
5.         Z posiedzeń Rady Fundacji należy sporządzać protokoły.

§ 23

Do zadań Rady Fundacji należy w szczególności:
1.         Powoływanie i odwoływanie Prezesa i członków Zarządu.
2.         Podejmowanie decyzji o zatrudnieniu członków Zarządu i ustalanie zasad i wysokości ich wynagrodzenia.
3.         Ocena pracy Zarządu, przyjmowanie corocznych sprawozdań lub bilansu i udzielanie członkom Zarządu absolutorium.
4.         Kontrolowanie bieżącej działalności Zarządu Fundacji.
5.         Wytyczanie głównych kierunków działalności Fundacji.
6.         Nadzór nad działalnością Fundacji.
7.         Podejmowanie decyzji o zmianie statutu Fundacji na wniosek Zarządu Fundacji.
8.         Podejmowanie na wniosek Zarządu Fundacji decyzji o połączeniu z inną fundacją lub o likwidacji Fundacji.

§ 24

Rada Fundacji w celu wykonania swych zadań jest uprawniona do:
1.         Żądania od Zarządu Fundacji przedstawienia wszelkich dokumentów dotyczących działalności Fundacji.
2.         Dokonywania rewizji majątku oraz kontroli finansowej Fundacji.

Zarząd Fundacji

§ 25
1.         Zarząd Fundacji składa się z nie więcej niż trzech osób w tym Prezesa i dwóch Wiceprezesów powoływanych przez Radę Fundacji w drodze głosowania zwykłą większością głosów na czas nieoznaczony. W razie równej liczby głosów decyduje głos Przewodniczącego w obecności co najmniej połowy członków Rady.
2.         W skład pierwszego Zarządu wchodzą Fundatorzy.
3.         Rada Fundacji powołuje w drodze głosowania zwykłą większością głosów Prezesa Zarządu. W razie równej liczby głosów decyduje głos Przewodniczącego w obecności co najmniej połowy członków Rady.
4.         Zarząd Fundacji w całości lub jej poszczególni członkowie mogą być odwołani przez Radę Fundacji w drodze uchwały podjętej jednomyślnie przez wszystkich członków Rady w przypadku:
a.                  złożenia na ręce Rady pisemnej rezygnacji członka Zarządu z udziału w pracach Zarządu,
b.                  nie pełnienia obowiązków członka Zarządu przez okres dłuższy niż 6 miesięcy,
c.                  istotnego naruszenia postanowień statutu Fundacji,
d.                  śmierci członka Zarządu.
5.         Członkowie Zarządu są z tytułu pełnienia swoich funkcji wynagradzani i nagradzani przez Radę Fundacji i mogą pozostawać z Fundacją w stosunku pracy.
6.         Wynagrodzenie członków Zarządu określa Rada Fundacji w drodze uchwały.
7.         Zarząd Fundacji zbiera się nie rzadziej niż raz w miesiącu.
8.         O posiedzeniu Zarządu wszyscy członkowie muszą być powiadomieni przez Prezesa najpóźniej na siedem dni przed posiedzeniem. Zawiadomienie jest wysyłane drogą elektroniczną.
9.         Zarząd Fundacji podejmuje decyzje w formie uchwał zwykłą większością głosów, a w razie równej liczby głosów decyduje głos Prezesa Zarządu w obecności co najmniej połowy członków Zarządu.

§ 26
1.         Zarząd kieruje działalnością Fundacji i reprezentuje ją na zewnątrz.
2.         Do zadań Zarządu należy w szczególności:
a.         uchwalanie rocznych planów działania Fundacji oraz planów finansowych,
b.         uchwalanie regulaminów,
c.         zarządzanie majątkiem Fundacji,
d.         ustalanie wielkości zatrudnienia i wysokości środków na wynagrodzenia pracowników Fundacji,
e.         podejmowanie decyzji we wszelkich sprawach nie przekazanych do kompetencji innych organów,
f.          przyjmowanie darowizn, spadków i zapisów, subwencji i dotacji,
g.         występowanie z wnioskiem i wyrażanie zgody w sprawie zmian statutu Fundacji, połączenia z inną fundacją oraz likwidacji Fundacji,
h.         podejmowanie decyzji oraz działań mających na celu członkostwo w Fundacji w innych organizacjach o podobnym profilu działania.
3.         Zarząd może powoływać pełnomocników do kierowania wyodrębnioną sferą spraw należących do zadań Fundacji.
4.         Ustanawianie i przyznawanie odznak, medali honorowych i innych nagród i wyróżnień osobom fizycznym i prawnym, zasłużonym dla celów obranych przez Fundację lub dla samej Fundacji.
5.         Zarząd przyznaje tytuł Sponsora Fundacji.
6.         Zarząd co roku, do dnia 31 stycznia, zobowiązany jest przedkładać Radzie Fundacji Roczne Sprawozdanie z działalności Fundacji.

Sposób Reprezentacji

§ 27
Oświadczenia woli w imieniu Fundacji składa każdy członek Zarządu samodzielnie.

Zmiana Statutu

§ 28
Zmian w statucie Fundacji dokonuje Rada Fundacji za zgodą Zarządu Fundacji. Zmiany statutu mogą dotyczyć w szczególności celów, dla realizacji, których Fundacja zastała ustanowiona i określonych w akcie założycielskim.

Połączenie z inną fundacją

§ 29
1.         Fundacja może się połączyć z inną fundacją dla efektywnego realizowania swoich celów.

2.         Połączenie z inną fundacją nie może nastąpić, jeżeli w jego wyniku mogłyby ulec istotnej zmianie cele Fundacji.

§ 30
W sprawach połączenia z inną fundacją właściwy jest Zarząd, przy czym jego decyzje zapadają w drodze jednomyślnej uchwały i dla swej skuteczności wymagają zatwierdzenia przez Radę Fundacji.

Likwidacja Fundacji

§ 31
Likwidatorów Fundacji powołuje i odwołuje w drodze jednomyślnej uchwały Rada Fundacji.

§ 32
Decyzję o likwidacji podejmuje Zarząd w drodze jednomyślnej uchwały, która w celu wywołania skutków prawnych wymaga zatwierdzenia przez Radę Fundacji.

§ 33
Środki finansowe i majątek pozostały po likwidacji Fundacji mogą zostać przeznaczone mocą uchwały Rady Fundacji na rzecz działających w Rzeczypospolitej fundacji o zbliżonych celach.

§ 34
Statut wchodzi w życie po zarejestrowaniu Fundacji przez Sąd Rejonowy – Krajowy Rejestr Sądowy w Poznaniu.

§ 35
Fundacja składa właściwemu ministrowi corocznie do dnia 31 marca sprawozdania ze swej działalności za rok ubiegły.



 

 

Niepełnosprawni Oferta dla przedszkoli Oferta dla szkół Współpraca Partnerzy
Copyright by Fundacja Świat jest nasz